Arka Plan Fotoğraf Derneği kuruldu
Featured

11 June 2016

 

 

Kıymetli Fotoğraf Dostları,
Uzun yıllardır içerisinde bulunduğum Fotoğraf ve Sanatının insanlara neler kattığını hep gözlemledim. Bu katkı kimi zaman olumlu yönde olurken kimi zamanda olumsuz yönde oldu. Kimisi kişisel çıkarları ile kimisi ise kamunun çıkarları için mücadele etti. Sonunda kazanan, kaybeden hep fotoğraf oldu. Jürileri eleştirdik. Oysaki yarışma şartnamelerinde jüri demek, yarışmanın kuralı demekti. Bilmemize rağmen yaptık. İnsanları eleştirip arkasından konuştuk. Oysaki "fotoğrafçı güzel insandır"ı bilmemize rağmen yaptık bunu. Özgürce, sevgi, saygı, hakkaniyet çerçevesinde tartışıp doğruyu konuşmak yerine eleştirilerimizi, kişinin olmadığı ortamlarda, arkadan konuşarak o bunu, şu şunu dedilerle yaptık. İnsanların yüzüne söyleyemeyecekleri şeyleri arkasından söyledik. Kişisel, hırs ve egolarımızı biat sistemine uygulamaya, dayatmaya, dikta etmeye kalktık. Bir bunu belledik ama doğruydu ne yapalım. Sizi tanımayan insanlara karşı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oldurulup, yanlış söylemelere maruz bırakıldık. Ve tüm bunları daha dün birlikte sadece fotoğraf için bir payda da buluştuğumuz insanlarla yaşadık. Bunun sonu varmıdırı bilemem. Ama kendimle başlarsam neler yapacağımı az çok hesap edip uygulayabilirim. Yıllardır başta var olmamdaki en büyük katkı sahibi AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği)  olmak üzere, çeşitli dernek ve sivil toplum örgütler ile yerel yönetimlerde eğitimlerde ve yönetim kurullarında bulundum. Bu birikimleri hep paylaşmak, yararlı olmak yönünde harcamaya çalıştım. Hatalar insanlar içindir. Zaman zaman hatalar yaptım. Ama bulunduğum hiçbir ortamın saygınlığına gölge düşürecek hareketlerde ve söylemelerde bulunmadım. Birçok yerde muhalefette bulundum. Ama bunu insanların onuru rencide edecek, saygınlığına gölge düşürecek hakaret ve suçlamalarla yapmadık. Bulunduğumuz ortamlara hizmet etmiş kimselere yapmadık bunları.  İnsanları itibarsızlaştırmaya çalışmadık. Dolayısıyla camiayı yıpratmadık. Kendi hocalarımıza, büyüklerimize, üstadlarımıza sırtımızı dönmedik. Böyle çirkin söylemleri, hareketleri  muhalefetin bir yolu olarak görmedik.

 

Kıymetli arkadaşlar, bütün bu birikimlerden, yaşanmışlıklardan sonra, oturup çok düşündük. Neler yaptık? Neler yapabiliriz? yapabilirizi defalarca sorduk. Tartıştık. Anlattık. Baktık ki yapacaklarımız çok daha fazla. Evet dürüstçe söylemek gerekirse, çok çok daha fazla.  Ve yapacak çok şey var. Peki yapalım dedik. Ne zaman peki desek OLMAZ'la karşılaştık. Ne zaman peki desek, nasıl olabilirine bakmadan eleştiri ve olumsuz yönlerine maruz bırakıldık. Yaptığımız bütün girişimler sonuçsuz kaldı. Fotoğraf ve Sanatının, Adanamızın gelişimi için,  verdiğimiz dilekçelere, yaptığımız toplantılara karşın, olumsuz bile olsa, yanıtı bırakın, cevap verme tenezülünde bulunmayanlarla karşılaştık. Hani fotoğraftı? Hani Adanaydı.  Kendi projelerinin tanıtımını bile yapmayan, paylaşmayan insanlarıda gördük. Maalesef yaşadık bunları. Enerji vampirleri her yerde. Maalesef bu vampirler üretim yönünde enerjimizi çok fazla aldılar. Bugün yaptıkları ve yapacakları ortada. Laf yerine doğru ve dik bir şekilde üretmeyi seçtik. İşte yapamadıklarımızı ve nasıl yapabileceklerimizi tartışmak adına dar kapsamlı, bu uğurda emekleri fazla olan dostlarımızın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik.  2 saate yakın süren toplantımızda bir sunum gerçekleştirdim. Adına grup, dernek, topluluk ne dersek diyelim önemi yok. Önemli olan FOTOĞRAF dedik. Bir çatı altında buluşmanın ve bunun son zamanlarda derin sancısını hissettiğimiz FOTOĞRAF SANATININ GELİŞİMİNE ve İTİBARINA destek konusunda yararlı olacağına karar verdik.
 
Sonunda anlamlı bir günle bu oluşumu taçlandırmaya çalıştık. 22 Nisan DÜNYA GÜNÜ ile 23 Nisan Yüce Meclisin açılış günü. Ulu Önder ATATÜRK'ün Dünya Çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı gün. Türk Halkının egemenliğini ilan ettiği tarih. Resmiyette mümkün değil. Ama manen bu anlamlı 2 güne denk getirdik. Dünya Günü çünkü, FOTOĞRAF ve SANATI'nın saygınlığı kazanma adına çıktığımız bu yolda, kanunlar dışında, doğru tektir, oda kişinin doğrusu ve güzelliklerle kurtarılacak Dünyamızın bu anlamda en önemli araçlardan birisi olan fotoğrafla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Amacımız hiç kimse veya kuruma rakip olma değil. Aslada olmayacağız. Kendi doğrularımızla Fotoğraf ve Sanatının gelişimine katkıda bulunmaya çalışacağız. Dil, Din, Irk, Mezhep ve özellikle Siyaseti asla karıştırmayacağız. Ve yine gördük ki Fotoğraf bunun neresinde sorusunun en çok muhattap kaldığı sorular, başta bu konulardı. Hümanist bir yaklaşımla FOTOĞRAF bunun neresinde sorusuna cevap yoksa bizde olmayacağız.
 
Sevgili dostlar, birlikte aldığımız bu kararla ilk etapta 36 yol arkadaşımla kurduğumuz ARKA PLAN FOTOĞRAF DERNEĞİMİZİN, çatısını oluşturan 36 dava arkadaşıma teşekkürü borç bilirim.  36 arkadaşımızla çıktığımız bu yolda sadece Çukurova değil, Anadolumuzun ve tüm Dünya'da fotoğrafın gelişimini sağlamak adına üretim ve projeler yapacağız. Çok yakında açılacak internet sitemizde de tek tek göreceğiniz gibi kurumsallık ve yönetim mantelitesi ile amacı belli olup bir araya gelen bu fotoğraf gönüllerinin projelerini bir bir gerçekleştirmeye çalışacağız. Hedefimiz çok büyük. Heyecanımız aynı şekilde büyük. Bu 36 arkadaşımızın geçmişte yaptıkları işler, projeler, eğitimleri ve duruşları belli. Bundan sonra bir çatı altında daha kurumsal ve ciddiyetle, ses getirecek projeler çıkarmaya çalışacağız. İşe eğitimden başlayıp ilk etapta ezberleri bozdurup eğitim sistemi ve sistemdeki aksaklıkların tespiti ve düzeltilmesiyle, aslında olması gereken temel sanat eğitiminide müfredatlarımıza ekleyerek başlayacağız. Tüm bu gelişmeleri, çok aktif olacak internet sitemizden takip edebileceksiniz.
 
Sözlerime burada son verirken ARKA PLAN FOTOĞRAF DERNEĞİ'nin BEN değil BİZ mantığıyla kurulduğunu söylemek isterim. Biliyoruz ki BİZ olursak çok şey başaracağız. İlk dönem Kurucu Başkanlık makamı tarafıma ait olsa da, kuracağımız komisyonlar ve çok kısa süreliğine yapılacak başkanlık sistemleri ile yönetimde talip olma ve makamdan güç alma değil, makama güç katma adına paylaşımlarda bulunacağız. Canı gönülden destek veren,  hayırlı olsun diyen tüm dostları muhabbetle selamlarken, derneğimizin başta Adana'mıza sonrasında bölgemize, Türkiye'mize tüm Dünya Fotoğrafına, bu önemli günde, DÜNYA GÜNÜ'NDE hayırlı olmasını diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla / A. Niyazi SERTKALAYCI  (22 Nisan 2016)

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…